Створення та реєстрація ОСББ: перепони і реалії
09 грудня

Створення та реєстрація ОСББ: перепони і реалії

За останні півроку у Чернігові кількість зареєстрованих об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ) збільшилась майже в два рази. Всі стадії процедури створення ОСББ від ініціативи утворення ОСББ і до їх державної реєстрації регулюються Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», і за умови дотримання всіх вимог Закону, можна оформити права на управління багатоквартирним будинком.

Починається все з ентузіастів-ініціативної групи, у кількості не менше 3 осіб, які хочуть навести лад у своєму будинку та беруть на себе відповідальність за організацію всіх процесів, що пов’язані з утворенням ОСББ. Для позитивного сприйняття всіма співвласниками багатоквартирного будинку ідеї створення ОСББ в будинку, першочерговим завданням є проведення масштабної інформаційної кампанії щодо переваг такого об’єднання та відмови від послуг, які надає ЖЕК. Ініціативна група має прорахувати ефективність та економічну спроможність діяльності ОСББ в будинку і донести це всім співвласникам. Після цього, потрібно провести загальні збори, дотримуючись всіх вимог закону щодо строків інформування та проведення письмового опитування, якщо на зборах були присутні менше 50% співвласників.

Здавалось би, що представники міської влади повинні всебічно сприяти створення ОСББ в місті. Але з самому початку процедури створення об’єднання у ініціативної групи можуть виникнути проблеми.

На прикладі створення об’єднання у будинку 16 по вулиці Незалежності зауважимо на ті проблеми, які виникли у ініціативної групи.

По-перше, необхідно зазначити, що сам ЖЕК не зацікавлений у створенні ОСББ, тому на сприяння та допомогу від нього можна не розраховувати. У нашому випадку, основною проблемою при підготовці документів для реєстрації об’єднання в будинку, стало відсутність відомостей про співвласників та не бажання ні ЖЕКу, ані органу реєстрації та МБТІ посприяти у надання такої інформації. ЖЕК та МБТІ у своїх відповідях наголошували, що вони не є розпорядниками даної інформації та посилались на Закон України «Про персональні дані». Реєстратор же повідомив, що ініціативна група має заплатити за відомості про співвласників близько 20 гривень за кожну квартиру. Хоча відповідно до ст. 6 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» отримання таких відомостей є безоплатним.

Залишившись без будь-якої консультації та допомоги з боку міської влади, члени ініціативної групи зібрали всі дані від співвласників будинку самостійно. Було проведено письмове опитування у строки, визначені законодавством, підготовлений статут та прокол загальних зборів. Все було готове для реєстрації ОСББ. Ініціативна група зітхнула з полегшення, але не все так просто, як здавалось.  Подача документів до Центру надання адміністративних послуг (вул. Рокоссовського, 20а) для проведення державної реєстрації затягнулась аж на два місяці.

Хоч і на сайті міської ради є розділ про ОСББ, який постійно обновляється. Але деякі відомості та вимоги до документів для державної реєстрації, які необхідно подавати до реєстратора, не вказані. В зв’язку з цим, ініціативна група може декілька разів перероблювати документи.

Відповідно до законодавства для проведення державної реєстрації ОСББ уповноважена особа має подати державному реєстратору такі документи:

1) заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи (форма 1);

2) примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників про створення ОСББ (протокол установчих зборів ОСББ);

3) документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи (10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян – 170 грн.);

4) два примірники установчих документів (статуту ОСББ).

Вимагання інших документів заборонено. Але, в нашому ж випадку, ініціативній групі будинку № 16 по вулиці Незалежності, вдалось зареєструвати об’єнання тільки з третьої спроби. Причинами цього стало вимагання від державного реєстратора додаткових документів та відомостей. Так, реєстратор вимагав:

1) точні відомості про право власності на квартири (із зазначенням числа, місяця та року видачі документа), що не є обов’язковою нормою закону. Але зазначимо, що пізніше реєстратор сам надав нам такі відомості, які потрібно було лише внести ініціативній групі.

2) підписати на кожній сторінці протокол зборів головою об’єднання та всім членам ініціативної групи, про що також немає відповідного вказування у законодавстві.

3) лист письмового опитування разом з протоком загальних зборів необхідно прошити та пронумерувати на кожній сторінці.

Сама ж працівниця Центру надання адміністративних послуг постійно виходила консультуватись, що на мою думку, говорить про її некомпетентність в даному питанні.

Після виконання всіх умов, на які посилався реєстратор, ОСББ було нарешті зареєстроване.

Попереду передання будинку з балансу ЖЕКу на баланс ОСББ, передача всієї технічної документації на будинок, якої досить часто просто немає у ЖЕКів, а також заключення договорів з підприємствами-надавачами інших послуг, що стосуються життєдіяльності кожного будинку (обслуговування ліфтів, вивіз сміття та інше).

Хотілось би, щоб органи місцевого самоврядування сприяли створенню ОСББ в місті в повному обсязі, а не ставили «палки в колеса», відбиваючи при цьому будь-яке бажання продовжувати реалізовувати спільну ідею.

Юридичну консультацію щодо створення ОСББ можна отримати за контактним телефоном:

063 158 32 46, 0462 97 15 81

Катерина ДАНЬКОВА,

депутат Новозаводської районної у місті Чернігові ради

Останнє редагування П'ятниця, 09 грудня 2016 15:08

Залиште ваші коментарі

Коментувати пост як гість

0 Характер обмежень
Ваш текст має бути більше, ніж 10 символів
правила та умови.